PIC16F72-I/SO
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PIC16F72-I/SO
  • 1
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Mfr : Microchip Technology
Series : PIC® 16F
Packaging : Tube
Part Status : Active
Programmable : Verified
Core Processor : PIC
Core Size : 8-Bit
Speed : 20MHz
Connectivity : I2C, SPI
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O : 22
Program Memory Size : 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type : FLASH
EEPROM Size : -
RAM Size : 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4V ~ 5.5V
Data Converters : A/D 5x8b
Oscillator Type : External
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Supplier Device Package : 28-SOIC
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Product Number : PIC16F72
Other Names : PIC16F72ISO,PIC16F72-I/SO-NDR,2266-PIC16F72-I/SO
Standard Package : 27
Place of Origin : CHINA
Model Number : PIC16F72-I/SO
Contact Now
PIC16F72-I/SO
Log in to the manufacturer's official website for more.
[Quality Assurance]
PIC16F72-I/SO
[Certification]
PIC16F72-I/SO
[About Shipping]
PIC16F72-I/SO
[About Payment]
PIC16F72-I/SO
[About packaging]
PIC16F72-I/SO
Product Tags:
PIC16F72-I/SO
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SOIC