70MT160PB
Part Number : 70MT160PB
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : 70MT160PB More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Screw, Through Hole
Current Rating : 75 A
Output Current : 75 A
Number of Elements : 1
Average Rectified Current : 70 A
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Bridge Rectifiers
Qty : 460 In Stock
Applications : Datacom module Test & measurement Tablets
Packaging : Bulk
Number of Pins : 7
Forward Voltage : 1.55 V
Voltage Rating (DC) : 1.6 kV
Max Operating Temperature : 150 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 398 A