VF20120S-E3/45
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VF20120S-E3/45
Part Number : VF20120S-E3/45
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : VF20120S-E3/45 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Case/Package : TO-220-3
Output Current : 20 A
Max Surge Current : 200 A
Element Configuration : Common Anode
Average Rectified Current : 20 A
Min Operating Temperature : -20 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 200 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 86 In Stock
Polarity : Standard
Number of Pins : 3
Forward Current : 20 A
Peak Reverse Current : 300 µA
Max Reverse Voltage (DC) : 120 V
Max Operating Temperature : 150 °C
Max Reverse Leakage Current : 300 µA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 120 V